10 faktów o AliExpress o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia

AliExpress to dziś jedna z największych, światowych platform internetowych handlu detalicznego.

Uruchomiona w roku 2010 jest częścią ogromnej grupy Alibaba, która specjalizuje się przede wszystkim w sprzedaży hurtowej. O tym, jak wielki sukces osiągnął ten sklep, najlepiej świadczą liczne dane statystyczne. Czy wiesz, że już 2 lata po uruchomieniu mógł się pochwalić ponad milionem klientów z całego świata? Dziś firma obsługuje już ludzi z blisko 200 różnych krajów, każdego miesiąca odnotowując około 200 milionów odwiedzin! Te liczby wydają Ci się ogromne? To tylko początek ciekawostek związanych z tym portalem. Jeśli chcesz poznać ich więcej, zapraszamy do lektury. Dziś zaprezentujemy Ci 10 interesujących faktów dotyczących AliExpress.

Fakt 1: Światowe promocje z okazji Czarnego Piątku to nic w stosunku do Dnia Singla na AliExpress

kod rabatowy model

Czy do tej pory wydawało Ci się, że Czarny Piątek to prawdziwe święto handlu i jednocześnie niezwykłe żniwa dla sprzedawców. Nie da się ukryć, że ten unikalny dzień promocji jest wyjątkowo dochodowy. Święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych bardzo szybko rozlewa się na świat i dziś opanowuje m.in. większość krajów Europy. W trakcie nie tylko piątku, ale tak naprawdę całego weekendu, klienci z całego świata zostawiają w sklepach setki miliardów dolarów.

Jednak okazuje się, że absolutnym liderem w świętowaniu, a dokładniej promocjach handlowych, są Chiny, a konkretnej AliExpress. Serwis ten postanowił wypromować dość wyjątkowe święto, Dzień Singla. Jego historia sięga roku 1993, kiedy to chińscy studenci postanowili uczcić swój stan kawalerski. Od tego czasu ma ono miejsce każdego 11 listopada.

W roku 2009 AliExpress, a konkretniej cała grupa Alibaba, postanowiła zrobić z tego święto handlu, tworząc niezwykłą konkurencję dla czarnego piątku. Nie da się ukryć, że pomysł ten bardzo się spodobał. Jak pokazują statystyki, w czasie Dnia Singla w roku 2020 serwis zarobił blisko 75 miliardów dolarów, zaledwie w 24 godziny. To absolutny rekord na skalę światową.

Na tym jednak nie koniec unikalnych sukcesów handlowych tej platformy. Czy wiesz, że średni czas przebywania klienta w sklepie internetowym, biorąc pod uwagę statystyki z całego świata to od 2 do 3 minut? Niewiele, prawda? Nic więc dziwnego, że marketingowcy muszą dosłownie stawać na głowie, aby wykorzystać ten krótki czas i zachęcić jak najwięcej osób, do pozostania dłużej na platformie i zrobienia zakupów. Okazuje się, że na AliExpress mają o wiele łatwiej. Średni czas wizyt klientów na tej stronie to aż 6 minut, dwa razy dłużej, niż średnia światowa!

Jeśli to dla Was za mało, mamy jeszcze jedną ciekawą statystykę. AliExpress, wraz z grupą Alibaba, odpowiada obecnie aż za 53% całej sprzedaży cyfrowej w Chinach. Dla porównania, największy konkurent Amazon, w swoim kraju czyli USA, ma udział na poziomie 48%.

Fakt 2: Najczęściej sprzedawany produkt na AliExpress w 2020 roku

pęknięte szkiełko smartfona

Przytaczamy ten fakt nie bez powodu. Pokazuje on bowiem, jak dużą konkurencją dla amerykańskich marek jest chiński gigant z branży ecommerce. Jesteście ciekawi, jaki produkt był najczęściej kupowany na AliExpress w roku 2020? Na pewno nie zgadniecie – to szkło hartowane do różnych modeli telefonów Apple, czyli iPhone. To najlepszy dowód na to, że nawet wielcy miłośnicy tego producenta z Ameryki nie do końca zgadzają się z forsowaniem przez niego wyjątkowo wysokich cen.

Co warto dodać, większość cieszących się największą popularnością produktów pochodziła właśnie z kategorii akcesoriów telefonicznych. Za nią znalazła się nawet biżuteria.

Fakt 3: Aplikacja AliExpress bije rekordy popularności nie tylko w Chinach

Od dłuższego czasu AliExpress mocno promuje swoją mobilną aplikację do robienia zakupów. Zachęca użytkowników do korzystania z niej, oferując m.in. różnego rodzaju kupony rabatowe. Forma jej reklamy najwyraźniej przynosi naprawdę dobrze efekty. Okazuje się bowiem, że apka cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Chinach. Biorąc pod uwagę programy mobilne związane z branżą ecommerce, jest ona również numerem jeden w Rosji.

Fakt 4: Niezwykły wzrost przychodów AliExpress w zaledwie 10 lat!

Wielu przedsiębiorców długie lata pracuje na to, aby mozolnie zwiększać swoje przychody. AliExpress z kolei najwyraźniej jest portalem po prostu skazanym na sukces. Portal istnieje na rynku od roku 2010, który udało mu się zamknąć wręcz doskonałym wynikiem finansowym. Skonsolidowany dochód wyniósł wtedy bowiem około 45 miliardów dolarów.

Zastanawiacie się, jak to wyglądało w roku 2020? Firma była naprawdę blisko temu, aby podwoić swoje dochody, w zaledwie dekadę! Według szacunków wyniosły one ponad 75 miliardów dolarów. To jednak kropla w morzu, gdyż cała grupa Alibaba zarobiła w tym samym czasie łącznie ponad bilion dolarów!

Fakt 5: Ogromna wartość AliExpress i całej grupy Alibaba

pieniądze w tle

Okazuje się, że AliExpress jest również ogromnym „placem zabaw” reklamodawców, miejscem, które może przynieść niewyobrażalne dochody. Najnowsze statystyki pokazują bowiem, że portal każdego dnia zarabia ponad 18 tysięcy dolarów na samych banerach reklamowych. Na tej podstawie określa się wartość całego serwisu, która obecnie jest szacowana na blisko 4 miliardy dolarów.

Przypominamy, że AliExpress jest częścią dużej grupy Alibaba, która skupia się głównie na sprzedaży hurtowej. Wiecie, ile jest obecnie warta? Ponad 480 miliardów dolarów!

Fakt 6: Ciekawostki o założycielu Alibaby i AliExpress, Jacku Ma

Jack Ma to chińczyk, pomysłodawca zarówno grupy Alibaba, jak i portalu sprzedaży detalicznej AliExpress. Swoją przygodę z handlem online rozpoczął w roku 1999, kiedy to została utworzona pierwsza z wyżej wymienionych spółek. Myślisz, że nie ma w tym nic niezwykłego? Zapewne tak by było, gdyby nie fakt, że Jack Ma po raz pierwszy miał styczność z komputerem zaledwie 4 lata w wcześniej, w roku 1995! Niesamowite, że w takim krótkim czasie opanował jego obsługę do perfekcji.

Późno rozpoczęta przygoda z nowoczesną elektroniką nie jest kwestią przypadku. Twórca AliExpress, zanim został przedsiębiorcą, żył na skraju ubóstwa. Czy wiesz, że obecnie jest on najbogatszym człowiekiem w Chinach? Jego majątek szacuje się na blisko 40 miliardów dolarów! Daje mu to zaszczytne, 21 miejsce na liście najbogatszych ludzi świata.

Jako ciekawostkę warto dodać, że do rozpoczęcia działalności Jack Ma potrzebował 60 tysięcy dolarów. Myślisz, że pomimo biedy udało mi się odłożyć taki kapitał? Absolutnie nie, pożyczył je od znajomych i współpracowników.

Fakt 7: Na AliExpress często pojawiają się zabawne i kontrowersyjne produkty

Platforma AliExpress bije rekordy jeśli chodzi o statystyki sprzedaży, ale z drugiej strony nie jest wolna od kontrowersji. Pośród milionów produktów niekiedy pojawiają się perełki, czasem zabawne, a innym razem wręcz kontrowersyjne.

Jednym z przykładów jest szczotka do czyszczenia toalety, która została nazwana…Donald Trump. Nie nam oceniać, czy było to swego rodzaju zabawne wyrażenie niechęci chińczyków do rządów tego przywódcy Stanów Zjednoczonych. Wiemy jednak, że produkt ten można było kupić od prawie 300 różnych sprzedawców.

Innymi ciekawymi produktami są odzież oraz różnego rodzaju gadżety, na których umieszczany jest wizerunek zapłakanej Kim Kardashian.

Fakt 8: Wybór China Post to zdecydowanie najgorsza opcja dostawy z AliExpress

kurier

Jeśli często korzystasz z AliExpress, zapewne nie raz szukałeś informacji o tym, jaka opcja dostawy z tego portalu jest najszybsza. Oczywiście mówimy tutaj o opcjach darmowej wysyłki. Słyszałeś o tym, że China Post to najgorszy wybór? Okazuje się, że potwierdzają to statystyki ukazujące średni czas dostawy do Europy. Ten przewoźnik znajduje ostatnie miejsce, że średnim czasem na poziomie aż 34 dni.

Pomiędzy nim, a kolejną firmą jest ogromna przepaść. Na przedostatnim miejscu jest bowiem GLOBAL Express/ePacket China, ale tutaj średni czas dostawy do Europy to już 19 dni. Co najlepiej wybierać? Jeśli wierzyć statystykom, pierwsze miejsce zajmuje AliExpress Standard Shipping. Średni czas dostawy przy tej usłudze to 11 dni.

Fakt 9: Na AliExpress istnieją tzw. aukcje ukryte

Być może nie wiecie, ale AliExpress prawie od początku istnienia ma problemy z procederem tworzenia tzw. aukcji ukrytych. Sprzedaje się na nich podrobione produkty w absurdalnie niskiej cenie, których jakość zwykle jest wyjątkowo niska. Co gorsza, często osoby kupujące w takich miejscach nigdy nie otrzymują swoich zamówień.

Portal walczy z tym procederem, ale niezbyt skutecznie. Dawniej na takie oferty można było trafić, poprzez wpisanie do wyszukiwarki ciągu konkretnych fraz. Dziś ta opcja jest zablokowana, ale do ukrytych aukcji nadal można się dostać, wystarczy mieć odpowiedni link do nich.

Fakt 10: AliExpress nie ma swoich produktów

Na koniec mała ciekawostka – AliExpress nie ma własnych produktów. Od początku zamierzeniem twórcy było stworzenie swoistego pomostu łączącego producentów z kupującymi. Sprzedawcami na portali są więc chińskie firmy zajmujące się produkcją własnych towarów, zwykle ogromne fabryki.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *