Mobile Vikings – czy sieć spełnia pokładane w nią nadzieje? Wasze opinie

Polski rynek wirtualnych operatorów (MVNO) telekomunikacyjnych rozwija się wyjątkowo wolno, biorąc pod uwagę zasięg takich sieci za naszą zachodnią granicą.

W roku 2014 szacowano, że sieci takie kontrolują zaledwie 0,8% całego rynku telekomunikacyjnego. Dwa lata później było tylko niewiele lepiej. W roku 2016 było to bowiem około 1,7% i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie stan ten miał się jakoś poważnie zmienić. Czym w ogóle są operatorzy MVNO?

W Polsce mamy kilku największych graczy telekomunikacyjnych, czyli P4 (Play), T-Mobile, Orange oraz Plus. Wszyscy ci operatorzy nie mają miana wirtualnych z tego powodu, że rozwijają własne, niezależnie infrastruktury. Oczywiście w ramach wewnętrznej współpracy udostępniają między sobą łącza. Jest to tzw. roaming krajowy. Jeśli klient konkretnej sieci znajduje się poza zasięgiem jej nadajników, następuje automatyczne przełączenie na nadajnik innego operatora. Klient nie ponosi z tego powodu dodatkowych opłat.

Operatory wirtualni MVNO z założenia swojej działalności nie posiadają własnej infrastruktury albo mają ją minimalną. W Polsce większość takich operatorów w 100% korzysta z zasięgu innych sieci, które wymieniliśmy wcześniej. Firma taka podpisuje umowę współpracy z daną siecią lub sieciami i zaczyna sprzedaż usług telekomunikacyjnych pod własną marką.

Marki te najczęściej oferują usługi na kartę, czyli tzw. prepaid. Sieci MVNO zakłada się w różnym celu. W wielu przypadkach jest to potrzeba naturalnego rozszerzenia usług. Doskonałym tego przykładem jest mBank mobile. Klienci banku mogą zdobywać darmowe minuty, które są do wykorzystania w ramach oferty wirtualnego operatora telekomunikacyjnego.

Inne marki powstają jako całkowicie nowe, niezwiązane z niczym, co było znane do tego pory. Przykładem tego jest Virgin Mobile czy Mobile Vikings i to właśnie tej drugiej sieci przyjrzymy się dzisiaj nieco bliżej. Bardzo często takie nowe marki kierują swoją ofertę do wąskiej, ściśle określonej grupy docelowej.

Tak właśnie jest z Mobile Vikings i dlatego bardzo możliwe, że do tej pory nawet nie wiedziałeś, że taki operator działa na rynku. Jaka jest jego historia i co może zaoferować? Tego wszystkiego dowiesz się w dalszej części.

Historia sieci w Polsce

Mobile Vikings jest właśnie doskonałym przykładem operatora wirtualnego MVNO. Firma nie posiada własnej infrastruktury, a więc niejako proponuje usługi telekomunikacyjne na łączach innych firm. Marka, która w Polsce działa pod nazwą VikingCo Poland, wbrew pozorom ma już całkiem długą historię. Powstała ona bowiem w roku 2008, a usługi zaczęła świadczyć powszechnie od stycznia 2009 roku.

Może Cię to zaskoczyć, bo firma istnieje jak widać od długiego czasu, ale nie cieszy się dużą popularnością głównie z tego powodu, że kieruje swoje usługi do ściśle określonej grupy osób. Praktycznie od początku swojego istnienia marka działała na terenie Belgii, Polski oraz Holandii. W przypadku tego ostatniego kraju, działalność została jednak ostatecznie zawieszona 30 listopada 2015 roku.

Operator proponuje wyłącznie usługi prepaid, a więc na kartę. Nie sprzedaje przy tym własnych telefonów i w ostatnim czasie bardzo wyraźnie uprościł swoją ofertę, której przyjrzymy się teraz nieco bliżej.

Aktualna oferta

Jeszcze nie tak dawno temu firma proponowała swoim klientom kilka rozbudowanych pakietów ofertowych do wyboru. W ostatnim czasie marka postanowiła jednak zmienić swoje podejście. Dziś osoby zainteresowane tymi usługami mają tak naprawdę do wyboru jeden główny pakiet, który sprzedawany jest w dwóch wariantach. W obu przypadkach cena pozostaje jednak dokładnie taka sama.

Oferty te noszą nazwy „No Limit” oraz „Chill On” i obie kosztują 25 zł miesięcznie. Niezależnie od wyboru konkretnej, klienci mają nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci, SMS-y oraz MMS-y. Różnice dotyczą przede wszystkim ilości danych do wykorzystania każdego miesiąca.

W ofercie „No Limit” klient otrzymuje 15GB z opcją kumulacji. Oznacza to, że niewykorzystanie dane przechodzą na kolejny miesiąc i doliczane są do podstawowych 15GB.

W ofercie „Chill On” klienci mają do wykorzystania 20GB, które w tym przypadku nie podlegają comiesięcznej kumulacji. Warunkiem skorzystania z tej opcji jest zapisanie się do subskrypcji. Oznacza to, że 25 zł musi być automatycznie pobierane z konta co miesiąc.

W obu opcjach nie trzeba jednak podpisywać umowy. W przypadku subskrypcji „Chill On” można z niej zrezygnować w dowolnym momencie. Warto dodać jeszcze, że Mobile Vikings daje swoim klientom możliwość przeniesienia numeru z innej sieci i jeszcze dodatkowo to nagradza. Każda osoba, która przeniesie numer z innej sieci, dostaje dodatkowe 10GB danych każdego miesiąca.

Warto wspomnieć jeszcze o swego rodzaju programie partnerskim, który niewątpliwie wyróżnia ofertę tego operatora na tle wszystkich innych. Marka bowiem bardzo mocno zachęca do zapraszania znajomych i członków rodziny. Każda zaproszona osoba to dodatkowy, stały rabat do opłat za usługi telekomunikacyjne.

Już jedna zaproszona do sieci osoba skutkuje uzyskaniem rabatu w wysokości 10%. Dwie osoby to -20%, trzy osoby -30%, a cztery osoby to -40%. Co ciekawe, tym sposobem można korzystać z usług Mobile Vikings zupełnie za darmo. Przy 5 zaproszonych do sieci osobach rabat wynosi bowiem 100%. Co ważne, rabaty są utrzymywane tak długo, jak długo zaproszone osoby są w sieci.

Zasięg

W przypadku naszego kraju Mobile Vikings prowadzi współpracę z operatorem Play oraz T-Mobile. Większość usług świadczona jest jednak w zasięgu operatora P4, firma sama chwali się, że to aż 99% jej zasięgu. Przełączenie na T-Mobile następuje jedynie tam, gdzie nadajniki Play po prostu nie sięgają. Usługi telekomunikacyjne świadczone są na standardowych pasmach, a więc GSM 900 i 1100, UMTS 900 i 2100 oraz LTE na paśmie 1800.

Opinie

Ponieważ jest to operator wirtualny, który nie prowadzi agresywnej kampanii reklamowej w Polsce, to i jednocześnie nie jest on bardzo popularny. Nie zmienia to jednak faktu, że firma zbiera naprawdę dobre opinie pośród klientów w naszym kraju. Osoby te chwalą sobie nie tylko przystępną cenę, ale także brak problemów z dostępem do usług.

Ponieważ sieć współpracuje głównie z Play, to w efekcie zasięg obejmuje praktycznie cały kraj. Klienci chwalą sobie również szybki internet i wiele pozytywnych opinii zbiera unikalny program partnerski, o którym wspominaliśmy wcześniej.

Podsumowując – czy warto skorzystać z oferty sieci?

Naszym zdaniem oferta przygotowana przez Mobile Vikings może być doskonała dla wszystkich tych osób, które lubią korzystać z usług na kartę. Na polskie standardy 25 zł w ofercie na kartę z brakiem limitów praktycznie na wszystko, to naprawdę ciekawa i godna rozważenia propozycja.

Duży plus za to, że można zachować dotychczasowy numer i jeszcze dostać z tego powodu dodatkowy bonus. Oczywiście ostateczna decyzja zawsze należy do Was. Musicie sami odpowiedzieć sobie na pytanie, czy usługi proponowane przez tego operatora sprostają Waszym oczekiwaniom.

OK, więc jak przenieść numer?

Procedura przeniesienia numeru u tego operatora jest wyjątkowo prosta. Firma nie posiada swoich stacjonarnych punktów, a więc wszystko realizowane jest poprzez stronę. Wystarczy tam zajrzeć i wypełnić krótki formularz. Trzeba wybrać konkretną ofertę, podać podstawowe dane i…na tym koniec.

Operator sam zajmuje się załatwieniem wszystkich formalności związanych z przeniesieniem numeru. Dodatkowo zupełnie za darmo wysyła kartę SIM bezpośrednio pod wskazany w formularzu adres. Wystarczy włożyć taką kartę do telefonu i wykonać pierwsze połączenie – aktywacja usług następuje automatycznie.

Na koniec – gdzie kupić starter?

Bardzo podobnie wygląda procedura składania zamówienia na nową kartę SIM. Wszystko odbywa się online i dlatego wystarczy złożyć zamówienie w sklepie na stronie internetowej.

Karta będzie wysłana za darmo.

Przeniesienie numeru lub zamówienie startera można załatwić również za pośrednictwem mobilnego czatu. Istnieje także możliwość kontaktu telefonicznego i zamówienie oferty tą właśnie drogą.

Click to rate this post!
[Total: 9 Average: 3.2]

Mobile Vikings - opinie z forum:

 1. ilsa pisze:

  Na czym dokładnie polega ta opcja subskrypcji, orientuje się ktoś? Chodzi o to, że muszę podać dane swojej karty kredytowej, z której co miesiąc będzie ściągana kasa czy po prostu mam obowiązek doładowywania konta do jakiegoś tam konkretnego dnia?

 2. ma ktoś może ofertę od nich? Bardzo interesuje mnie, jak sobie radzi ten internet LTE poza dużymi miastami. Dajcie znać proszę, jeśli wiecie coś na ten temat.

 3. eowina pisze:

  wiecie czy ta sieć nalicza sobie jakąś opłatę startową za aktywację karty? Wiem, że wielu operatorów niestety ma coś takiego…

 4. cymbelin pisze:

  wszystko fajnie, ale co z rozmowami i wiadomościami SMS na terenie Unii Europejskiej? Jak to dokładnie wygląda? Dużo podróżuję po Europie i jest to dla mnie bardzo ważna kwestia.

  1. mi75dha53sle9k pisze:

   jest jak byk podane na stronie operatora powyzej

 5. Anonim pisze:

  Dlaczego trzeba płacić tylko kartą a nie można na konto operatora przelewem ?

 6. Nikola pisze:

  Polecam sieć, lte radzi sobie bardzo dobrze poza dużymi miastami, kumulacja gb to chyba najlepsze co mogło powstać! Darmowe wlepki, miła obsługa!! Uwielbiam

 7. Tomasz pisze:

  Skorygujcie informację o zasięgu. Dzisiaj (11.07.2024 r.) dostałem taką informację: Play i Orange. Orange jest jako roaming krajowy, czyli priorytet ma P4- gdy nie ma zasięgu PLAY, to telefon przełącza się na Orange
  Na Orange jest ograniczenie prędkości do 3mb/s

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *