Oszustwa na Aliexpress – jak się przed nimi ustrzec? Ważne informacje na temat platformy

Portal AliExpress to obecnie jeden z największych, światowych graczy w branży e-commerce i bezpośredni konkurent kolejnego giganta – Amazon.

Sama strona powstała i nieprzerwanie działa od roku 2010. Jest swego rodzaju pomostem łączącym konsumentów z całego świata z chińskimi producentami. Korzystając z oferty tego sklepu można dziś kupić praktycznie wszystko, zaczynając od prostych gadżetów za kilka centów, a kończąc na specjalistycznych urządzenia elektronicznych wartych tysiące dolarów.

Choć często ceny na tej stronie są wyjątkowo atrakcyjne, a wysyłki darmowe, pomimo tego, że muszą przejechać pół świata, tak same zakupy nie zawsze są bezpieczne. Niewyobrażalne rozmiary portalu sprawiają, że nawet najlepsze systemy bezpieczeństwa nie są w stanie w pełni ostudzić zapędów internetowych oszustów. Jak w takim razie kupować na AliExpress, aby do minimum ograniczyć ryzyko padnięcia ofiarą nieuczciwego sprzedawcy? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie – poznaj nasze podpowiedzi!

Czy Chiński smok może nas jeszcze czymś zaskoczyć?

AliExpress jest tak naprawdę tylko częścią o wiele większej grupy Alibaba Group. Druga ze spółek istnieje dużo dłużej i skupia się w zasadzie jedynie na handlu hurtowym. AliExpress z kolei kieruje swoją ofertę głównie do klientów detalicznych.

Sam serwis działa prężnie w wielu krajach świata, mając aż 12 różnych wersji językowych. Niestety poza językiem angielskim, tłumaczenie w większości przypadków jest bardzo marne i prawdopodobnie generowane automatycznie. Firma prowadzi dziś sprzedaż w wielu walutach i oferuje mnóstwo systemów płatności. Jest ich tak dużo, że praktycznie każda osoba na świecie może znaleźć opcję zapłaty za zakupu dopasowaną do własnych potrzeb. Do tego dochodzi wiele opcji wysyłek, z których, co ciekawe, spora część jest całkowicie darmowa.

Obecnie na portalu AliExpress można już znaleźć ponad 100 milionów produktów, co jest ilością wręcz absurdalną. Wszystkie zostały zgromadzone w jedynie 13 kategoriach, oczywiście podzielonych na mnóstwo podkategorii. Warto dodać jeszcze, że strona nie pozwala na robienie zakupów bez posiadania zarejestrowanego konta użytkownika. Zrobienie tego jest jednak całkowicie darmowe.

Niestety „chiński smok” nie ustrzegł się wielu wpadek wizerunkowych. Już sam założyciel marki, Jack Ma, był osobą wyjątkowo kontrowersyjną. To właśnie on dał początek Alibaba Group, o której utworzeniu zaczął myśleć już w roku 1999 i krótko później zrealizował swoje plany. Człowiek ten stał się prawdziwym symbolem dla chińczyków. Wcześniej był osobą skrajnie biedną, w krótkim czasie stając się miliarderem i latami dzierżąc tytuł najbogatszego Chińczyka.

Sukces z pewnością był spektakularny. Jack Ma miał prawdziwą żyłkę do biznesu i typowo zachodnie podejście do niego. Jednak niestety światopogląd związany z traktowaniem pracowników był już bardzo azjatycki. Założycielowi AliExpress zarzucało się wyzysk pracowników zatrudnianych w jego firmach. Co więcej, był on propagatorem tzw. systemu pracy 996, który w większości krajów świata jest uznawany za nieludzki. Polega od na pracy od 9 rano do 9 wieczorem przez 6 dni w tygodniu.

Różne kontrowersje budzi również sam portal Aliexpress. Trzeba bowiem pamiętać, z jakiego kraju pochodzą producenci oferujący w tym sklepie swoje produkty. Ponieważ są to Chiny, niebezpieczne może być m.in. kupowanie kosmetyków. Restrykcje związane z ich składem są odmienne, niż na naszym kontynencie i niestety dużo mniej ostre. Jeśli planujesz zamówić takie produkty, musisz brać pod uwagę to, że w ich składzie mogą znaleźć się szkodliwe dla zdrowia substancje. Kontrowersje budzi także fakt, że niestety w wielu przypadkach kosmetyki wciąż są tam testowane na zwierzętach.

Z portalem tym związana jest jeszcze jedna, bardzo poważna kontrowersja. Okazuje się, że funkcjonują na nim tzw. aukcje ukryte. Często sprzedawane są tam produkty bardzo tanie, ale wyjątkowo niskiej jakości, zwykle podrobione. Co gorsza, niestety okazuje się, że zwykle kupujący nigdy nie otrzymują swoich zamówień. Początkowo dotarcie do takich ofert wymagało wpisania w wyszukiwarce konkretnych fraz kluczowych. Aliexpress, starając się walczyć z tym zjawiskiem, zablokowało tę opcję. Pomimo tego aukcje ukryte wciąż istnieją, a dostać się do nich można wyłącznie poprzez unikalny link. Przestrzegamy przed korzystaniem z nich, gdyż portal w żaden sposób nie chroni takich kupujących.

Jak bezpiecznie płacić na Aliexpress?

płatności on-line

Jeśli chcesz bezpiecznie robić zakupy za pośrednictwem tego portalu, przede wszystkim zacznij od wyboru odpowiedniej metody płatności. Dziś Aliexpress oferuje wiele różnych systemów, w tym:

 • BLIK,
 • szybkie przelewy z wykorzystaniem różnych narzędzi, np. PayU,
 • klasyczne przelewy bankowe,
 • płatności kartą debetową lub kredytową,
 • transfery finansowe, w tym Western Union.

Jakie rozwiązanie jest najbezpieczniejsze? Przede wszystkim zdecydowanie odradzamy korzystania z płatności kartą. Pomijamy już tutaj fakt przewalutowania, jeśli nie posiadasz konta w dolarach amerykańskich. Banki potrafią naliczać ogromne opłaty za taką transakcję, ustalając wysoki, bardzo niekorzystny kurs. Jednak najważniejsze jest to, że podawanie danych karty debetowej lub kredytowej zawsze wiąże się z ryzykiem ich wykradzenia.

Zdecydowanie najbezpieczniejsze, a przy tym wyjątkowo wygodne, są przelewy BLIK. Jest to jednak opłacalne tylko wtedy, gdy masz możliwość wyboru na Aliexpress waluty rozliczeniowej swojego konta. Obecnie jest ich sporo, a portal stosuje naprawdę przyzwoite, korzystne dla klientów przeliczniki.

Dobrą opcją może być również skorzystanie z zewnętrznych systemów płatności, w tym wspomnianego PayU. Nie trzeba obawiać się opłat za przewalutowanie, a same narzędzia są dobrze chronione, co zwiększa bezpieczeństwo transakcji.

Jeśli chcesz koniecznie płacić kartą, polecamy dodanie do rachunku bankowego jej wirtualnej formy. Aby dokonać płatności, musisz wcześniej zasilić konto, do którego przypisana jest karta, odpowiednią kwotą. Dzięki temu, nawet jeśli jej dane zostaną wykradzione, ewentualny złodziej nie będzie miał dostępu do Twoich pieniędzy.

Bezpieczna dostawa z Aliexpress

kurier

Ogromne odległości, jakie dzielą nas od Chin sprawiają, że wielu kupujących ma obawy, czy ich zamówienie w ogóle kiedykolwiek dotrze. Są one zrozumiałe i niestety trzeba mieć świadomość tego, że zdarzają się różne rzeczy. Paczki czasem faktycznie giną lub znajdująca się w nich zawartość ulega uszkodzeniu. Do tego, jeśli zdecydujesz się na darmową opcję dostawy, musisz uzbroić się w cierpliwość – 30-45 dni oczekiwania to niestety norma.

Jednak zacznijmy od początku – jakie opcje dostawy oferuje AliExpress? Jest ich sporo, a do najpopularniejszych należy zaliczyć:

 • China Post – lokalny usługodawca pocztowy, przesyłki są darmowe, ale bardzo długo idą, są nierejestrowane i istnieje duże ryzyko ich zaginięcia,
 • AliExpress Standard Shipping – jedna z najpopularniejszych opcji na tym portalu, biorąc pod uwagę, że są darmowe, czas oczekiwania zwykle wynoszący mniej, niż 30 dni to naprawdę dobry wynik. Paczki te zazwyczaj są rejestrowane i można je śledzić, ale niestety ich zaginięcia również się zdarzają.
 • Swiss Post, Singapore Post, Sweden Post, Hong Kong Post – ta dostawa już kosztuje, ale cieszy się ogromnym zaufaniem na AliExpress. Przypadki zaginięcia paczek są rzadkie, a czas jej dostarczenia zwykle bardzo przyzwoity (mniej, niż 4 tygodnie),
 • EMS – usługa kurierska, ale stosunkowo tania. To bardzo bezpieczna opcja, a czas dostawy wynosi do 2 tygodni,
 • TNT lub DHL – bardzo drodzy kurierzy, ale zdecydowanie najszybsi na AliExpress, dostawa do 5 dni od wysłania nie jest niczym niezwykły, a przypadki zaginięcia paczek są bardzo rzadkie.

Co w takim razie wybierać, aby dostawa była bezpieczna? Na pewno unikaj China Post. Firma ta jest mocno obciążona, a skuteczność jej usług niestety bardzo niepewna. Jeśli chcesz darmową wysyłkę, korzystaj z AliExpress Standard Shipping, ale tylko pod warunkiem, że jest opcja śledzenia dostawy (nie jest to normą.

Korzystanie z usług kurierów będzie oczywiście najbezpieczniejsze, ale jednocześnie wiąże się z dużymi kosztami. Rozwiązanie to może okazać się nieopłacalne, jeśli kupujesz na portalu przedmioty o stosunkowo niewielkiej wartości.

Pamiętaj, że AliExpress ma całkiem nieźle działający system ochrony kupujących. Jeśli przesyłka nie dotrze do Ciebie w określonym czasie (zwykle 45 dni), możesz liczyć na zwrot pieniędzy. Z doświadczenia wiemy, że działa to naprawdę dobrze i najczęściej zwroty są realizowane bardzo szybko.

Uważaj na okazje na AliExpress

Portal AliExpress słynie z organizowania masowych wyprzedaży z okazji różnorodnych świąt. Jednak zanim zrobisz w ich czasie zakupy, zastanów się dobrze, czy faktycznie trafiłeś na okazję. Najlepszym przykładem jest tutaj Dzień Singla wypadający 11 listopada. Wtedy też na Ali organizowane są największe „wyprzedaże” i nie bez powodu słowo to umieszczamy w cudzysłowie. Okazuje się bowiem, że na kilka dni przed tym wydarzeniem ponad 80% produktów ma ceny wyższe, niż standardowo. Co to oznacza? Absolutnie unikaj robienia zakupów w początkach listopada, gdyż zwyczajnie przepłacisz!

11.11 ceny faktycznie potrafią spaść poniżej poziomu z końca października, ale i tutaj jest problem. Zainteresowanie wyprzedażą jest tak duże, że możesz długimi tygodniami czekać na dostawę swojego zamówienia. Istnieje wtedy również dużo większe ryzyko zaginięcia paczki.

Dokładnie tak samo wygląda to w tzw. Black Friday. Na Aliexpress promocje faktycznie zawsze są w piątek, zwykle 2 tygodnie po wspomnianym wcześniej 11 listopada. Tutaj wyprzedaże bywają wyjątkowo atrakcyjne, ale ponownie, problemem jest ogromne obłożenie firm zajmujących się dostawą paczek.

Zastanów się więc zawsze, czy możesz tygodniami czekać na towar, kupując go w trakcie takich wyprzedaży. Czasem, choć drożej, tak szybciej i bezpieczniej będzie kupić dany produkt w swoim lokalnym sklepie. Do świąt, z okazji których często organizowane są wyprzedaże, zalicza się jeszcze:

 • od 24 lutego do końca miesiąca – Chiński Nowy Rok,
 • od 4 do 6 kwietnia – w Chinach jest Święto Zmarłych,
 • od 1 do 3 maja – tamtejsze Święto Pracy,
 • 25 do 27 czerwca – Święto Smoczych Łodzi,
 • 1 października – Chińczycy świętują wtedy środek jesieni,
 • od 1 do 7 października – święto związane z powstaniem Chińskiej Republiki Ludowej, co miało miejsce w roku 1949.

Jak ograniczyć ryzyko bycia oszukanym na Ali?

Sama specyfika zakupów internetowych sprawia, że tak naprawdę nigdy nie jesteśmy w stanie w pełni zweryfikować uczciwości sprzedawcy. Zamawianie przez AliExpress pod tym kątem niczym się nie różni, ale tu pojawia się jeszcze jeden czynnik – ochrona kupującego. Bierzemy produkty od producentów działających tysiące kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. Jedyna opcja reklamowania, jaka nam pozostaje, to próby kontaktu elektronicznego, poprzez e-mail lub system kontaktowy dostępny na portalu.

Teoretycznie ochronę powinien dawać sam Support AliExpress, ale niestety…daleko mu do bycia profesjonalnym. Istnieje program chroniący kupujących, ale skorzystanie z niego nierzadko okazuje się drogą przez mękę. Sam kontakt z obsługą platformy bywa utrudniony. Oczekiwanie wiele dni, a nawet tygodni na odpowiedź nikogo nie powinno dziwić.

Jakby tego było mało, kupujący tak naprawdę nie ma zbyt wiele dostępnych kanałów kontaktu ze sprzedającym lub suportem. Oprócz tego trudno liczyć na skorzystanie z gwarancji, jeśli w ogóle sprzedawca ją oferuje. Sam koszt wysłania towaru do Chin jest ogromny, a do tego pojawia się ryzyko zniszczenia lub utraty paczki. Przedmiot może również po prostu zniknąć gdzieś w tym azjatyckim kraju i trudno będzie dochodzić swoich praw.

Podsumowując…czy warto robić zakupu na AliExpress?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna – tak i nie. Zapewne nie tego oczekiwaliście, ale niestety po prostu sami musicie przekalkulować ryzyko związane ze złożeniem konkretnego zamówienia. Kupowanie tańszych przedmiotów na pewno jest bezpieczniejsze, gdyż w razie ich nieotrzymania strata finansowania będzie niewielka. Rzeczy drogie, kosztujące kilkaset czy kilka tysięcy dolarów, to już zupełnie inna bajka. Chcąc je zamówić zawsze bierzcie pod uwagę ryzyko. To nie tylko kwestie dostawy na tak dużych odległościach, ale i uczciwości samego sprzedawcy.

Źródła zewnętrzne

 • [1] https://www.speedtest.pl/wiadomosci/esej/jack-ma-aliexpress-i-chinski-skandal-z-miliardami-dolarow-w-tle/
 • [2] https://www.ofeminin.pl/swiat-kobiet/to-dla-nas-wazne/cena-tanich-zakupow-czyli-dlaczego-nie-kupuje-na-aliexpress/wlsprcg
 • [3] https://pl.wikipedia.org/wiki/AliExpress
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Czy zostaliście oszukani na Aliexpress? Dajcie znać...

 1. a czy w Waszym przypadku zakupy przebiegły poprawnie? podzielcie się swoimi doświadczeniami

  Odpowiedz

Dodaj komentarz